Na ziemiach polskich a latach 1869-1870 powstały trzy stowarzyszenia spożywcze – „Merkury” w Warszawie, „Zgoda” w Płocku, a także „Oszczędność” w Radomiu, które zostało zatwierdzone 13 sierpnia 1869 roku w Petersburgu, przez Ministra Spraw Wewnętrznych Rosji. Był to bardzo trudny okres dla obywateli, gdyż ziemie polskie znajdowały się wówczas pod zaborami. Początku ruchu spożywczego w Radomiu, kreślą również początki historii spożywczej w skali całego kraju.
Pierwszy sklep, który całkowicie należał do Stowarzyszenia „Oszczędność” mieścił się wówczas przy ulicy Żeromskiego 4. Drugi sklep powstał przy ulicy Nowy Świat (obecnie ul. Limanowskiego), został on zlokalizowany w peryferyjnej, przemysłowej dzielnicy robotniczej.
Spółdzielni udało się przetrwać pierwszą oraz drugą Wojnę Światową, okres gospodarki socjalistycznej, a także stan wojenny, a następnie okres gospodarki kapitalistycznej opartej na wolnym rynku. W czasie swojego wieloletniego istnienia, spółdzielnia bez problemu przeżyła liczne reorganizacje wewnętrzne oraz zmiany organizacyjne, jakie zachodziły w jednostce. W 1953 roku, w ramach PSS utworzono samodzielne oddziały, które następnie scalono w 1960 roku.
W 1966 roku, odbyła się duża akcja ogólnokrajowa. Powstała Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Kielcach, w której skład wchodziły wszystkie spółdzielnie spożywcze na terenie całego województwa kieleckiego. Po nowym podziale administracyjnym w 1975 roku, powstało nowe Województwo Radomskie, w którym zaczęła działać WSS Kielce – Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców w Radomiu.
W 1983 roku nastąpił podział WSS Kielce, na trzy samodzielne spółdzielnie spożywców w Radomiu, Pionkach oraz Grójcu. Powróciła wtedy nazwa „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radomiu. W kwietniu 2019 roku, spółdzielnia przekształciła się z spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą nazwę Społem Radom.
Na zlecenie PSS „Społem”, powstał Dom handlowy „Sezam” usytuowany u zbiegu ulic Żeromskiego oraz Moniuszki (dawnie u zbiegu ulic Lubelskiej i Kościelnej) na niezabudowanej działce. Głównym architektem odpowiedzialnym za projekt budynku był Grzegorz Bauer, natomiast wystrój wnętrz zawdzięczamy Maciejowi Paterkowskiemu.
Budowla wykonana w stylu modernistyczny posiada trzy kondygnacje, a każda z nich jest przeszklona. Należy do najlepszych realizacji polskiego modernizmu okresu powojennego. “Sezam” pomimo upływu wielu lat nadal zachwyca mieszkańców miasta swoim wyglądem architektonicznym, wyróżniającym się na tle pobliskich kamienic. Od ulicy Żeromskiego, budynek jest lekko cofnięty w głąb działki. Dzięki temu, przed wejściem do budynku powstał niewielki placyk. Przedłużenie jednej ze ścian budynku, które zachodzi na sąsiednią kamienicę, posiada ozdobne geometryczne dekoracje. Wykonane są one z klocków piaskowca, a ich motywem są wypukłe oraz wklęsłe trójkąty.
Od otwarcia Domu handlowego aż do 2018 roku, na parterze od strony ulicy Moniuszki mieścił się bar mleczny „Sezam”, który został zamknięty. W jego miejscu otwarto jeden z oddziałów restauracji „Bolek i Lolek”, który po czasie również został zamknięty. Aktualnie lokal wynajmowany jest pod usługi gastronomiczne. Powierzchnie handlowe znajdujące się na pierwszym oraz drugim piętrze, zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców Radomia oraz okolic.